About Us

CCTV Kamera Sistemlerinin Testi Nasıl Yapılır?

Çözünürlük ve görüntü kalitesi değerlerini ölçmek için yapılan CCTV testleri, bant genişliğinden yansıma oranlarına dek birçok ölçüm yapılabilmesine olanak sağlar. Monitör düzlemi, gama, renk geri-üretimi, direnç eşleşmeleri değerleri CCTV kamera sistemleri testleriyle ölçülebilir.

Test değerlerinin ölçümlenebilir oluşu, kamera özelliklerinin de rahatlıkla kullanılabilmesine olanak sunar. Ancak test uygularken, yüksek kalitede lens kullanımı oldukça önemlidir.

CCTV Testi İçin Lens Seçimi

CCD/CMOS chip seçimi küçük boyutlarda yapılmalıdır. Çip boyutu piksel sayısına bölünerek mm’de olması gereken piksel sayısı kolaylıkla hesaplanabilir. Lenslerin çözünürlüğü, testlerin kaliteli olmasını sağlayan diğer unsurlardır. Sabit, varifokal, zoom lens türlerini değerlendirebilirsiniz, ancak CCTV testleri için ideal olan, sabit fokal- manuel iris lenslerdir.

Kısa fokal mesafeli lens türleri, küresel görünümde iyi kalite vermediği için tercih edilmemelidir.

  • 1/2” CCD kameralarda; 12 mm,
  • 16- 25 mm; 1/3” CCD kameralarda; 8- 12 veya 16 mm

Lens seçimleri, CCTV testlerinde görüntü kalitesi ve doğru ölçüm sağlar. Uzun fokal mesafeli lens kullanımlarında, kamera test çizelgeden açık bir mesafeye yerleştirilir.

CCTV Testlerinde Monitör Seçimi

Doğru ve ideal ölçümlendirme için monitör ölçümü oldukça önemlidir. Yüksek kalitede monitör kullanarak, çizelgede en iyi sonucu alabilirsiniz. Siyah- beyaz monitörlerde yüksek kaliteli ürünler seçerek, test çizelgesinde başarı sağlanabilir.

Siyah- beyaz monitörler 1000 TVL oranına kadar alternatif sunar. 500 TVL yatay çözünürlük sunan renkli monitörler çok tercih edilmemektedir. Renksiz kameraları da renkli monitörler ile test etmek mümkün değildir. Zira çözünürlük ve görüntü kalitesi farklılıkları vardır.

CCTV Testlerinde Kurulum Nasıl Yapılır?

Lens optik eksenini dik kesecek biçimde yerleştirilen çizelge, kameranın en ideal açısında olmalıdır. Aydınlatılma opsiyonları çizelgenin doğru açıda olması için önemlidir. Kurulum ekipmanlarını ve çizelge görsellerini inceleyerek yapılması gereken CCTV test kurulumlarında, test edilen kameranın tüm video işlem devreleri kapatılır.

Empedansların eşitlemesi yapılır ve test çizelgesi kurulumu yapılır. CCTV testleri ile yapılan testler arasında; çözünürlük, bant genişliği, odaklama ve plaka okuma gibi pek çok test yapılabilir. Çizelge kullanımı ve kurulum özelliklerini inceleyerek testleri yapabilirsiniz.

E-Bültene kayıt olarak hiçbir teklifi ve kampanyayı kaçırmayın.

 
 
© Copyright 2018 kamerasistemleri, Tüm hakları saklıdır.