About Us

IP Kamera ve Analog Kamera Arasındaki Farklar Nelerdir?

IP kameralar, network ile çalışan görüntüleme sistemleridir. Sensör yordamıyla çalışan ve alınan görüntüleri, dijital forma çevirerek aktaran cihazlardır. IP kameralar, kullanılan görüntüleme sistemlerine yani aygıtlara, internet aracılığı ile aktarım yapan teknolojik tasarımlardır.

Analog kameralar gibi herhangi aparatlara gereksinim duymadan kayıt yapabilme özelliklerine sahiptirler.

IP Kameraların Temel Özellikleri

Hem internet hem de network üzerinden erişim olanağı bulunan IP kameralar, kablolu veya kablosuz olarak dizayn edilir. Sistem ayrıca şu özelliklere sahiptir;

  • Alınan görüntüler anında aktarım hızına sahiptir. Bilgisayar sistemleri ve mobil cihazlara anında veri olarak iletebilirler.
  • Programlanabilir sistem özelliğine sahip Ip kameralar, sensör formunda kullanılabilirler. Dolayısıyla alarm sistemlerinde en çok tercih edilen yöntemlerdir.
  • Görüntü kaydetme ve depolama, hareket algılama, alarm yönetimi gibi fonksiyonları barındırır.

IP Kameralar Nasıl Çalışır?

Elektrik sinyaline dönüşüm yapılarak çalışan İp kamera sistemleri, alınan görüntülerin lensler ve sensörler ile aktarımını sağlar. Kameralar içinde bulunan dahili işlemci, sinyal aktarımını sağlayan temel unsurdur.

İlk alımında analog türünde olan sinyal, işlemci tarafından dijital forma dönüştürülerek dijital sinyal olarak iletilir. Sonrasında iletilen cihaz aracılığı ile anlık görüntüleme veya diğer fonksiyonlarda kullanım sağlanır.

Dijital sinyaller; kaydedilebilir, dahili ya da harici olarak bağlanan network, ftp server, web server, smtp client aracılığıyla da kullanım olanağı sağlar.

IP ve Analog Farkları

Her iki sistem arasındaki temel fark; işlemci-işleme biçimidir. Analog kameralar alınan görüntüyü DVR kayıt cihazı aracılığıyla yansıtır. IP kameralar ise sayısal veri formunda çalışır.

Ip sisteminde farklı cihazlardan erişim, programlama, yüksek görüntü kalitesi ve farklı bir cihaza ihtiyaç duymaması, sistemin tercih edilmesini sağlayan faktörlerdir. Ayrıca montaj- kurulum- bakım ve işletme açısından daha ekonomik avantaj sağlayan sistemlerdir.

Ip kamera sistemlerinde megapiksel çözünürlük oranı, analog kameralara oranla daha yüksektir. Analoglarda alınan görüntünün 4 ila 16 katı kadar CIF formatında görüntü elde etmem mümkündür.

POE (Power Over Network Ağ Kablosu Üzerinden Enerji) özelliğiyle, ek enerji kablosuna gerek olmadan ağ kablosundan beslenme sağlanabilir. IP kameralarda entegre ses kalitesi bulunur. Çift yönlü ses iletişimi sağlanabilir.

E-Bültene kayıt olarak hiçbir teklifi ve kampanyayı kaçırmayın.

 
 
© Copyright 2018 kamerasistemleri, Tüm hakları saklıdır.