About Us

Plaka Tanıma Sistemi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Plaka tanıma sistemleri hem özel alanlar hem kent güvenliğinde kullanılan görüntüleme sistemleridir. Ürün seçiminde kamera özelliklerinden, kurulum ve işlemsel özelliklerine dek pek çok unsur değerlendirilmelidir.

Uygulanacak mekan, alan ya da konuma bağlı olarak hangi ürün ve sistemin dizayn edilmesi gerektiği analiz edilmelidir. Çevresel faktörler, mesafe ve yapı özellikleri gibi özellikler incelenmelidir.

Plaka tanıma sistemleri; farklı hava ve çevre koşullarında da aynı kalitede çalışabilme özelliğine sahip olmalıdır. Aynı anda çoklu görüntüleme opsiyonuna sahip olup, pek çok plakayı aynı anda tanımlayabilmelidir.

Plaka Tanıma Sistemlerinde Olması Gereken Özellikler

Tüm ürünlerin seçiminde önemli kriterlerden biri, fiyatlarıdır. Kullanılan teknolojinin hem yüksek kalitede çalışması hem de uygun fiyatlar sunması, tercih edilebilir oluşunu belirler. Diğer özellikler ise şu şekilde sıralanabilir;

Kamera Kayıt Sistemi

Plaka tanıma sistemlerinin veri tabanı önemlidir. Kullanılan alanda; plakanın tanınması ve kaydedilmesi, araç görüntüleri, giriş ve çıkış bilgilerinin yanı sıra araç altı kontrol yapılıyor ise sonuçlarının kaydedilebilir olması gereklidir.

Görüntüleme Teknolojisi

Plaka tanıma sistemlerinde kullanılan kameralar, yüksek görüntü kalitesi sunmalıdır. Analog kameralar, IP kameralar, HD-SDI, EX-SDI, HD-TVI, HD-CVI ile AHD kamera kullanımlarında çözünürlük, görüntü kalitesi gibi formların nitelikle sunuluyor olmasına özen gösterilmelidir.

Açı ve Mesafe

İdeal kayıt ve veri tabanı bilgileri için kullanılan sistemin ideal mesafeye konumlandırılması gereklidir. Görüntü açısı yatay ve dikey formda, araçların en iyi şekilde tanınabileceği şekilde kurulum edilmelidir. Dolayısıyla kullanılan görüntüleme sisteminin fonksiyonel özellikleri ve en iyi açısı değerlendirilerek uygulanmalıdır.

İdeal Aydınlatma

Araç tanıma sistemlerinde, kamera sisteminin kurulduğu alanın iyi ışıklandırılmış olması gereklidir. Sabit aydınlatma sistemleri veya sensörlü aydınlatma gereçleri kullanılarak, araçların geçişi esnasında ideal görüntü alınabilmelidir. Hava koşulları, ışık yansımaları ve kullanılan alana bağlı olarak çevresel aydınlatma faktörleri değerlendirilerek, kızılötesi kamera sistemleri de kullanılabilir.

Görüntü İyileştirme

Plaka tanıma sistemlerinde, hızlı görüntü alma ve bütünleştirme formu önemlidir. Hızlı hareket eden araçların plakalarını okuma ve tanımlama için ortalama 5- 15 fps özelliğindeki kameralar tercih edilmelidir.

E-Bültene kayıt olarak hiçbir teklifi ve kampanyayı kaçırmayın.

 
 
© Copyright 2018 kamerasistemleri, Tüm hakları saklıdır.