About Us

Plaka Tanıma Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan ulaşım çeşidi olan karayolunda bulunan bütün araçlar, sisteme kayıtlı şekilde plaka kullanırlar. Gereken durumlarda ise bu plakaların tanımlanmasına ve veri tabanındaki bilgilerle eşleştirilmesine yardımcı olacak bir resim işleme teknolojisi geliştirilmiştir. Bu teknolojinin adına ise literatürde plaka tanıma sistemi adı verilmektedir. Giriş ve çıkışlardaki kayıtları tutmaya yarayan plaka tanıma sistemi, güvenlik ve trafik alanlarının dışında birçok farklı alanda uygulanmaya açık bir sistemdir.

Trafik Kontrollerinde Plaka Tanıma

Önleyici hizmetler, trafik kontrollerinin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Güvenlik açısından herhangi bir zaafın meydana gelmemesi için, trafik kontrollerinde plaka tanıma sistemi ile geniş çaplı bir soruşturma gerçekleştirilir. Bu sayede şüpheli durumlar kısa sürede tespit edilir ve trafik kontrolleri kısa bir süre içerisinde sonlandırılır

Toplu Yaşanan Alanlarda Giriş ve Çıkış

Genellikle siteler ve toplu binaların olduğu alanlarda, giriş ve çıkışlarda site yönetimi tarafından kameralı plaka tanıma sistemleri kurulur. Bu sayede oturulan alanlara yönelik hırsızlık, gasp ve daha kapsamlı suçlar engellenmiş olacaktır. Sitedeki kayda dahil olmayan plakalar, site güvenliği tarafından yaşam alanına alınmayacaktır.

Ülkeler Arasındaki Sınır Bölgelerinde Plaka Tanıma Sistemi

Ülkeler arasındaki sınır bölgeleri, suçluların ve suç potansiyelinin en büyük deneme noktalarından bir tanesidir. Bu yüzden plaka tanıma sistemleri, global Interpol ağına bağlı şekilde kontrol edilmektedir. Olası sorunları ve güvenlik açıklarının önüne geçecek olan plaka tanıma sistemleri, aynı zamanda şüphelilerin ülkeye giriş yapmasından önce ele geçirilmesini de sağlayacaktır.

Üniversitelerde Plaka Tanıma Sistemi

Üniversiteler, sadece aktif öğrencilerin ve eğitim veren kadronun giriş yapabileceği alanlardır. Bazı kötü niyetli kişiler okullarda olay çıkartmak, suç işlemek ve daha birçok farklı amaçla üniversitelerin kampüs alanlarına girmek isterler. Üniversite yönetimleri ise öğrencilerin ve okulun bu durumdan kurtulmalarını sağlamak adına, plaka tanıma sistemini kullanmaya başladılar. Buna göre okulda görev yapan eğitim kadrosunun ve öğrencilerin arabaları dışında hiçbir şekilde sisteme kayıt olmayan arabalar okullara alınmaz. Bu sayede güvenlik önlemleri eksiksiz bir şekilde uygulanır ve zararlı suçlar önleyici hizmetler sayesinde engellenir.  

 

İlgili kaynaklar:

www.makrotek.com.tr/blog/plaka-okuma-sistemi-kullanim-alani-ve-calisma-sistemi

Kamera sistemleri ile ilgili yazılarımız için tıklayın.
 

E-Bültene kayıt olarak hiçbir teklifi ve kampanyayı kaçırmayın.

 
 
© Copyright 2018 kamerasistemleri, Tüm hakları saklıdır.